Haber

Tip 1 diyabetli çocuklara şeker ölçüm yardımı başvuruları başladı

AİLE ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “Tip 1 diyabetli çocuklar için hayata geçirdiğimiz şeker ölçer yardımı için başvurular başladı” dedi.

Bakan Yanık, şeker hastaları için düzenli kan şekeri değerlerinin değerli olduğunu belirterek, sosyal yardımdan yararlanan hanelerde diyabetli çocukların yaşam kalitelerini artırmak amacıyla şeker ölçüm yardımı uyguladıklarını bildirdi. Burns, Tip-1 diyabet teşhisi konan çocuklara en fazla 2 yıl cilt altı glukometre ve sensör temin edeceklerini kaydetti. Şeker ölçüm yardımı başvurularının sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına yapılacağını belirten Yanık, “Sağlık Bakanlığı, 81 il valiliği, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ile desteklerimizi ulaştırmak için saha çalışması yaptık. Bu kapsamda sosyal yardım alan hanelerde Tip-1 diyabet tanısı alan çocuklarımıza yönelik şeker ölçer yardım başvurularımızı başlattık.”

Bakan Yanık, diyabet tanısı alan bireylerin ilaç, insülin, şeker ölçer çubukları ve cihazları gibi ihtiyaçlarının bir kısmının, muhtaçlık kriterine bakılmaksızın ilgili sağlık raporlarına göre Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılandığını bildirdi. Burns, ihtiyaç sahiplerinin temel ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için 50 başlık altında sosyal yardım programını sürdürdüklerini, talepleri de gündemlerine aldıklarını vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu