Haber

2024 yılının ilk leylek Söke’ye geldi

AYDIN’ın Söke ilçesine 2024 yılının ilk leylek geldi. Leylekler konusunda farkındalık yaratmak isteyen Ekosistem Savunma ve Doğaseverler Derneği (EKODOSD), ilk leyleği gören ve haber veren Hatice Avcı’ya çuval un hediye etti.

Aydın’da 2024 yılının ilk leyleği, her yıl olduğu gibi Söke ilçesinin nehirlerle çevrili ova bölgelerinden biri olan Gölbent İlçesi’ne geldi. Geçen yıl 25 Ocak’ta Söke’ye gelen leylek, bu yıl şubat ayında göç etti. EKODOSD’un dikkat çekmek amacıyla her yıl gerçekleştirdiği ‘Leyleği ilk gören kişiye 1 çuval un’ kampanyası kapsamında leylek gören Hatice Avcı, 1 çuval un kazandı leyleklere ve farkındalık yaratmaya yönelik. EKODOSD Lideri Bahattin Şoför, “Aşağı Büyük Menderes Havzası’nda her yıl bu kampanyayı düzenliyoruz. Belirlediğimiz pilot köylerde yuvaya ilk gelen leyleği gören ve belgeleyen yöre halkı, 1 çuval unla ödüllendiriliyor. Bu yıl yuvaya gelen ilk leyleği gören Hatice Avcı, “Gölbent üyemiz Can Çakmakoğlu’nun aldığı un çuvalını Muhtarın ihbarı üzerine Gölbent’te yaşayan Hatice Avcı’ya teslim ettik” dedi. dedi.

‘BU YIL YAPACAĞIMIZ SAYIMLARLA KARŞILAŞTIRMA YAPABİLECEĞİZ’

Kampanyayla amaçlarının ekosistemde önemli bir işlevi olan leylekler konusunda kırsalda farkındalık yaratmak, kuşların ve sulak alanların korunmasını sağlamak olduğunu belirten Şoför, “Sulak alanların korunmasının sağlanması, leyleklerin korunmasını da sağlayacaktır. leylekler, diğer kuşlar ve su canlıları. Özellikle tarımın yaygın olarak yapıldığı bölgemizde leylekler tarımdan korunuyor.” Zararlıları azaltma açısından birçok faydası vardır. Oluşturduğumuz kampanya leylek köylerinde ayrı bir heyecan yaratarak leyleklere olan ilgiyi artırıyor. 2023 yılında Aydın bölgesindeki köylerde 868 leylek saydık. Bu yıl yapacağımız sayımlarla karşılaştırma yapabileceğiz. Yeni gelen leylek, sahiplendiği yuvayı onarırken, “Yan taraftan beslenmesini sağlar, eşi geldikten sonra ürer, yavrularını büyütür ve yeniden Afrika hayali kurar” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu